nők , család , Patent Egyesület , abortusz
2021-03-18
Az abortusz nem a családalapítás ellensége
Az abortusznak alapvető emberi és nőjogi lehetőségnek kellene lennie, sok országban mégis illegálisnak számít. A terhességmegszakításról és az ehhez kapcsolódó aktualitásokról beszélgettünk Krisztivel, a Patent Egyesület aktivistájával.
Szerző: Ivanik Regina
Milyen szemszögből foglalkozik a szervezet a női reprodukció kérdéskörével?
A Patent főleg információnyújtással foglalkozik. Ha magyarul rákeresel az abortuszra, nagyon sokáig kell görgetned a keresőben, míg találsz olyan tartalmat, ami nem abortuszellenző, vagy nem ijesztően számol be róla. Ezért az egyesület által létrehozott abortusz.info weboldal részletesen összeszedi, mi is az az abortusz, milyen tévhitek élnek ezzel kapcsolatban, mit enged Magyarország, és mit nem.
Ezenkívül a Patent jogsegélyvonalához fordulhatnak azok az érintettek, akiknek a terhességmegszakítás során etikátlan, szakmaiatlan, jogsértő vagy bármely más módon kifogásolható bánásmódban volt részük.
Attól függően, mikortól tekintünk egy magzatot élőlénynek, két ellentétes nézőpont létezik. Ezek a megközelítések mennyiben befolyásolják a terhességmegszakításról alkotott véleményeket?
Az abortuszt vallási alapon elutasítók szerint az abortusz gyilkosság, mert az embrió a fogantatástól kezdve gyereknek számít. Egyesek hozzáteszik, hogy az abortusznál sokkal jobb megoldás örökbe adni, ha nem akarod a gyereket. Ebben a vélekedésben a már élő nő élete kevesebbet számít, és a magzat kerül előtérbe. Ilyenkor még nem gondolnak arra, mit jelent egy terhességet kihordani, pedig az a 9 hónap társadalmilag, anyagilag vagy mentálisan is teljesen ellehetetlenítheti a nőt. Ezen kívül komoly egészségügyi kockázatokkal járhat egy terhesség, rosszullétek kísérhetik, de lehet, hogy nincs partnere vagy szociális hálója. Továbbá azzal sem törődnek, mennyire megterhelő lehet lelkileg egy örökbeadás.
Milyen tényezők járulnak hozzá ahhoz, hogy egy nő elvetesse a gyermekét?
Nincs két ugyanolyan abortusz: rengeteg dolog állhat ennek a hátterében. Egy bántalmazó kapcsolatban akár előfordulhat, hogy választás elé állítják a nőt. De az is egy kényszerítő tényező, amikor neked sincs mit enned.
Az abortusz betiltása kényszerterhességet eredményezhet | Forrás: Patent Egyesület Instagramja
Mikor és hogyan hajtható végre itthon abortusz?
A terhességet a 12. hétig lehet megszakítani. Ennek 4 oka lehet: a nő egészségi állapotát súlyosan veszélyezteti a terhesség, a magzat fogyatékossága, a terhesség bűncselekmény eredménye, vagy ha a nő életében válsághelyzetet okozna a gyermek kihordása. A 18. hétig pedig abban az esetben, ha a 4 ok közül fennáll valamelyik, és a nő korlátozottan vagy egyáltalán nem cselekvőképes, illetve ha orvosi műhibából nem vette észre időben a terhességet. Miután igazolni tudja valaki a terhességét, 2 kötelező konzultáción kell részt vennie. Ezek a védőnői szolgálatnál történnek: egy családsegítőhöz kell elmenni és egy védőnővel beszélgetni. A törvény elég pontosan leírja, minek kell elhangoznia az első találkozón. Tájékoztatni kell a nőt az abortusz veszélyeiről, a kisgyermek után igénybe vehető anyagi támogatásokról, az örökbefogadásról és arról, milyen más lehetőségei vannak az abortuszon kívül. Ezután 3 nap gondolkodási időt kap, majd ha ezek után is az abortusz mellett dönt, vissza kell mennie a második konzultációra, lehetőleg a partnerével. A konzultációk után 8 napja van felkeresni a kórházat, ahol a terhességmegszakítás történik.
A hazai abortusztörvény mely részein kellene szerinted változtatni?
Alapvetően szerintem mindenen. Egyrészt a 12 hét nagyon rövid idő. Az a nő, akinek nincs rendszeres menstruációja, lehet, hogy a 10. hétig nem is veszi észre, hogy elmaradt a havi vérzése. De ha valaki a 6. héten észre is veszi, hogy terhes, akkor is rendkívül hosszú a folyamat: ultrahangra kell időpont, majd az első konzultáció időpontja, aztán várakozik 3 napot, időpontot kér a második konzultációra. A Patent egy kutatásában olyan nőkkel beszéltek, akik részt vettek ezeken a konzultációkon, és volt egy válaszadó, akinek a második találkozóra 2 hetet kellett várnia. Ha valakinek nincs lehetősége magánorvoshoz menni – márpedig sokaknak nincs – akkor hetek telhetnek el, mire eljut a kórházba az ultrahangra. Arról még nem is beszéltünk, hogy a munkából szabadnapot kell kivennie, ha pedig iskolaköteles, akkor onnan kell hiányoznia. A gyakorlati részen túl lelkileg is megterhelő lehet egy védőnővel beszélni, aki sok esetben megpróbál rábeszélni a magzat megtartására. A tizenévesek helyzetét az is nehezíti, hogy szülői beleegyezés nélkül nem mehetnek abortuszra. Arról is sokat hallani, hogy gyakran egy szobába helyezik a vajúdó és az abortuszra váró nőket, vagy az abortuszon átesett nők ugyanott pihennek, ahol azok, akik nemrég szültek. Ezenkívül 2012 óta itthon csak a műtéti abortusz elérhető, ezért számolni kell a felépülési idővel. Fontos lenne, hogy a gyógyszeres abortusz, melyet a WHO régóta javasol biztonságos terhességmegszakítási módszerként, elérhető legyen Magyarországon.
Tudnál mesélni a gyógyszeres abortuszról?
Két tabletta, Mifepristone és Misoprostol kombinációja kell ahhoz, hogy egy ugyanolyan folyamat induljon el a testben, mint vetéléskor. Ha a nők tisztában vannak minden mellékhatással és azzal, mikor kell orvoshoz fordulniuk, ezt a nők biztonságosan, a saját otthonukban tudják végigcsinálni. A koronavírus idején Angliában elérhetővé tették a gyógyszeres abortuszt. Azokban az országokban, ahol elérhető ez a módszer, ott a műtéti is, mert azért kis százalékban, de előfordulhat, hogy a méh nem ürül ki teljesen, és orvosi beavatkozásra van szükség. De így a nők eldönthetik, melyik verziót szeretnék.
Milyen hatása lehet a társadalomra nézve, ha korlátozzák az abortuszt?
Az abortusznak alapvető emberi és nőjogi lehetőségnek kellene lennie. Azokban az országokban, ahol van egészségügyi ellátás, abortuszhoz való hozzáférésre is szükség lenne. Ennek megvonásával társadalmilag és gazdaságilag ellehetetlenítik a nőket, rájuk kényszerítenek egy terhességet. Ahol nincs, a nők nem biztonságos módszerekhez fordulnak, ami a halálukhoz is vezethet. Tévhit, hogy ha nincs biztonságos abortusz, akkor alapvetően csökken a terhességmegszakítások száma.
Hogyan lehetne csökkenteni az abortuszok számát?
Jelenleg nincs 100%-ig biztonságos fogamzásgátló eszköz. Az abortuszok számának visszaszorítása érdekében jó minőségű fogamzásgátló eszközöket lenne érdemes nagyon széles körben és olcsón hozzáférhetővé tenni. Továbbá minden gyermeknek részesülnie kellene szexuális felvilágosításban, amely nem vallási alapon vagy ijesztgetés miatt történik. A Patent Egyesület is kínál egy ilyen felvilágosító programot: a Kapcsolódj be! elnevezésű foglalkozásokban központi szerepe van a fogamzásgátlásnak és az abortusszal kapcsolatos, megbízható információk átadásának.
Az abortusz korlátozása a nők elleni erőszak formája | Forrás: Patent Egyesület Instagramja
A nőkre nézve milyen gazdasági hatásai lehetnek az abortusz korlátozásának?
Több gyermeket vállalni, mint amennyiről valaki gondoskodni tud, súlyos társadalmi és gazdasági ellehetetlenítéshez vezet, hiszen jelentős anyagi vonzattal jár, és nem mindenki kap támogatást az államtól. Néhány latin-amerikai és afrikai országban viszont a feketepiac virágzása és az abortusz illegalitása révén a gyógyszeres tablettákat rendkívül drágán értékesítik, amivel nagy pénzügyi terhet rónak a nők nyakába. Egyébként itthon az abortusz majdnem 30 000 Ft, amelyre ugyan lehet támogatást kérni, de sok nőnek ki kell fizetnie az összeget.
Milyen okok állhatnak az abortusz korlátozása mögött?
Magyarországon egy elég erős narratíva, hogy a nők anyának születtek, és a családalapítás az egyik legfontosabb és legszebb feladatuk. Sokan úgy gondolják, hogy az abortusz a családalapítás ellensége, pedig nagy az aránya azoknak a nőknek, akiknek már 2-3 gyerekük van, idősebbek, ezért nem akarnak egy újabb gyermeket. Az is előfordulhat, hogy 16 évesen esik valaki teherbe, abortuszon esik át, de nála még 10-20 év múlva is szóba jöhet a családalapítás. Érdekes, hogy a bevezetett családtámogatások (pl. CSOK, autóvásárlási kedvezmény, babaváró hitel) csak egy adott rétegnek szólnak. A kedvezmények igénybevételének feltételei alapján úgy tűnik, hogy a kormány az egyedülálló 16 éves anyákról vagy a 7-8 gyerekes roma édesanyákról nem akar hallani.
Mi a véleményed az argentin törvénymódosításról, mely legalizálta az országban az abortuszt?
Latin-Amerikában sok helyen szigorú abortuszszabályozás él: Mexikóvárosban, Mexikó fővárosában viszonylag könnyen elérhető, míg a többi városban, illetve országban rendkívül szigorú. Argentínában régóta kitartott a lobbi a kicsit megengedőbb abortusztörvények miatt, úgyhogy ez egy óriási előrelépés volt.
Szolidaritás a lengyel nőkkel az abortusztörvény miatt | Forrás: Patent Egyesület Instagram-oldala
Hogyan érintheti ez az itthoni helyzetet?
Ha a magyar kormány beszél az abortuszról, akkor azt az álláspontot képviseli, hogy itthon nem olyan rossz a helyzet. Ha valakinek szüksége van abortuszra, akkor nincs tiltva. Ezért kicsit nehéz összehasonlítanom a két helyzetet, mert itthon máshonnan indulnánk, mint ami Argentínában jellemző volt. Európai viszonylatban nézve nagyon konzervatív az abortusztörvényünk. Azt is fontos megemlíteni, hogy 2013 óta az alaptörvénybe van foglalva, hogy az élet védelme a fogantatással kezdődik. Ez alapján bármikor meg lehetne változtatni az abortuszt szabályozó törvényt.
Hogyan vélekedsz a tavalyi lengyelországi abortusztörvényről, amelyet megpróbáltak bevezetni?
A lengyel nők nagyon szépen kiálltak magukért, összefogtak egy őket érintő kérdésben. Ez egy történelmi pillanat volt Európában, viszont olyan hangulat uralkodott, mintha hasonló bármikor megtörténhetne Magyarországon is, pont a korábban említett, az alaptörvényben szereplő élet védelme miatt.
Miről szólhat a Magyarország, többek között Brazíliával és az USA-val együtt létrehozott abortuszellenes koalíciója?
Az, hogy beléptünk ebbe a koalícióba még Szaúd-Arábia és Lengyelország mellett, mindenképp aggodalomra ad okot arra vonatkozóan, mit jelent ez a jövőre nézve. Az Index.hu 2017-es kutatása szerint a résztvevők közel 80%-a úgy gondolja, hogy egy nő eldöntheti, hogy szeretne-e abortuszt. Lehet, ez is az oka annak, hogy még nem szigorítottak ezen a törvényen, mert egy nagyobb tömeget rosszul érintene.
A Patent Egyesület jogsegélyvonala szerdán 16–18, csütörtökön 10–12 óra között érhető el a +3670 220 25 05-ös számon. Az írásos jogi segítségkéréseket a jog@patent.org.hu e-mail címen várják.
A Kapcsolódj be! felvilágosító programról minden információ megtalálható a www.kapcsolodjbe.hu oldalon, a megrendelés az info@patent.org.hu címen lehetséges.