hulladékmentesség , csomagolásmentes bolt , környezetvédelem , műanyag , zero waste
2021-04-18
Kis lépés egy embernek, de nagy lépés a Földnek
Mekkora az ökológiai lábnyomod? Hány Földre lenne szükség, ha mindenki annyit fogyasztana, mint te? Hogyan élj, hogy csökkentsd az energiafogyasztásod? Ökotudatosság kisokosunkból megtudhatjátok.
Szerző: Beliczay Borbála
A minap puszta kíváncsiságból kiszámoltam a WWF ökológiailábnyom-kalkulátorán, hogy az életvitelem mégis mekkora nyomot hagy a Földön. Az eredménytől elborzadtam. A kalkulátor szerint, ha mindenki annyit fogyasztana, mint én, akkor egy évben 1,99 bolygóra lenne szükség, ami azt jelenti, hogy közel 2 bolygó tudná újratermelni és elnyelni azt az energiát és erőforrást, amit ez az életmód „megkíván”. Azt gondolom, hogy már így is rengeteg dolgot megteszek annak érdekében, hogy csökkentsem a környezetre rótt terheimet, de nyilván mindig van feljebb. Megnéztem azt is, hogy mekkora lenne ez a szám, ha ezek nélkül élném a mindennapjaimat. Itt az eredmény már 3,08 Föld lett (a WWF kalkulátora szerint a hazai referenciaérték átlagosan 1,92 Föld). Ebben a cikkben azokat az apróságokat szeretném összegyűjteni, amelyek segítségével akár egy bolygónyit tudsz spórolni az ökológiai lábnyomodon.
Forrás: Unsplash / Markus Spiske
Háztartás
1. Szinte már a csapból is ez folyik, de az egyik legfontosabb és legegyszerűbb dolog a szelektív hulladékgyűjtés. Viszont lényeges, hogy ezt is odafigyeléssel tedd! Nem mindegy, hogy hova mit dobsz, és milyen állapotban. Mosd el a terméket, mielőtt a kukába helyezed, hiszen ezeket emberek egyenként, kézzel válogatják ki. A helyükben te is jobban örülnél, ha nem ételmaradékos szeméttel kellene dolgoznod. Ha pedig bajban vagy azzal, hogy mi kerülhet pontosan a szelektív gyűjtőbe, itt a segítség.
2. Tekerd csupán 2 fokkal lejjebb a fűtést a lakásban! Tökéletesen jól el lehet lenni 21-22 Celsius fokban, nincs szükség ennél magasabbra. Ez nemcsak hogy minimum 5%-kal csökkenti az energiahasználatunkat, de az egészségünkhöz is hozzájárul. Ha pedig nagyon fázós vagy, akkor kapj egy pulcsit magadra, és máris ugyanott tartasz.
3. Vásárolj háztartási kellékeket minél tudatosabban! Szinte elkerülhetetlen manapság, hogy tisztítószereket, vagy a régi helyett új elektroniai eszközöket vegyünk. Ha nem szeretnéd a tisztítószereket saját magad elkészíteni, akkor itt egy kis segítség: a Tudatos Vásárlók Egyesülete létrehozta a Tudatos Vásárló Appot, amelynek segítségével ki tudod választani a boltban, hogy melyek azok az otthoni tisztító-, fertőtlenítő- és mosogatószerek, amelyek a legzöldebbek. Ha pedig azzal vagy bajban, hogy milyen elektronikai eszközt vegyél, akkor ugyanitt rengeteg tesztet találsz arra vonatkozóan, hogy az egyes termékkategóriákból melyeket érdemes beszerezni.
4. Válts többször használatosra! Amiből csak lehetséges, szerezz be moshatót. Gondolok itt a textil sminklemosó korongra, betétre, amelyeket így több évig tudsz használni. Esetleg tampon helyett ruházz be intimkehelyre, amely egyszer egy pár ezer forintos kiadás, viszont nagyon kényelmes, praktikus, és akár 10 évig is használható. De hasznos lehet egy tartós borotva a műanyag, eldobható fajta helyett, amelyben külön a pengét is cserélni lehet.
Vásárlás
1. Itt van néhány hasznos tipp, mielőtt lemész a boltba:
Amire magamat is rendszeresen figyelmeztetnem kell: ne menj éhesen vásárolni, mert akkor tutibiztos, hogy dupla annyi dolgot veszel, mint amennyi kellene. Gondold át, mire van pontosan szükséged. Egy 2016-os felmérés szerint egy magyar háztartásban évente átlagosan 68 kilogramm ételt dobnak ki, ezért próbálj arra törekedni, hogy ez a szám minél kisebb legyen. Először is csekkold le, hogy mi van otthon, készíts listát, így kevésbé fogsz elcsábulni a temérdek áru láttán. Végül pedig annak érdekében, hogy minél kevesebb műanyagot használj el egy vásárlás alatt, vigyél magaddal minél több vászonzacskót/-szütyőt és dobozt, hogy abba tudd tenni a megvásárolt termékeket.
2. Próbáld meg elkerülni a pálmaolajat tartalmazó készítményeket. Azt gondolom, hogy ez az egyik legnagyobb kihívás az eddig felsoroltak közül, hiszen ez az olcsó, emberi és állati kizsákmányoláson alapuló termék szinte mindenben megtalálható kezdve a kekszektől a margarinon át egészen a szappanig.
3. Vásárolj minél kevesebb PET-palackos terméket! Ha odavagy pl. a kóláért vagy a Fantáért, és nem akarsz lemondani róluk, akkor válaszd belőlük inkább az alumíniumdobozos változatot. Sok helyen vissza tudod váltani az üvegeket is, ehhez itt találsz segítséget. Minden olyan termékből pedig, amit tudsz fából vagy természetes anyagból készülttel helyettesíteni, válaszd az alternatívákat. Gondolok itt például a hajkefére, a fogkefére, a körömkefére és a mosogatókefére, amelyek mindegyike készülhet fából és más természetes anyagból, ezáltal komposztálhatóvá válik. Fontos alternatíva lehet például a műanyag mosogatószivacs helyett a luffatökből készült változat.
4. Törekedj arra, hogy szezonális zöldségekből főzz. Télen a legtöbb gyümölcs és zöldség külföldről érkezik, amelyek behozatala súlyos környezetkárosító tevékenységgel jár. A nem szezonális, valamint a hazánkban nem honos gyümölcsöket és zöldségeket akár több ezer kilométeren át is szállíthatják. Az út alatt a termékeket folyamatosan hűteni kell, nehogy megromoljanak, ez rengeteg szén-dioxid-kibocsátással és energiaszükséglettel jár. Éppen ezért tervezd meg, hogy mit tudsz főzni az éppen aktuális felhozatalból.
5. Ha van rá lehetőséged, vásárolj helyi termelőktől! Számos helyen van már hétvégenként termelői piac, ahol szezonális termékeket kaphatsz. Törekedj arra, hogy olyan gazdaságból vegyél húst és tojást, amelyről biztosan tudod, hogy szabadtartásban neveli az állatokat. Eggyel nagyobb lépés, ha megpróbálsz minél többször csomagolásmentes boltból vásárolni. Természetesen ez nem mindenkinek kézenfekvő, hiszen nincs a lakóhelyéhez közel ilyen típusú bolt, de ha neked esetleg van, és hajlandó vagy arra a vállalásra, hogy te magad viszed a termékekhez az üveget, a dobozt vagy a vászonszatyrot, akkor mindenképpen próbáld ki. Már csak élménynek is hatalmas – szerintem. Itt találsz plusz információt ezekről a boltokról.
6. Ha a divat- és szépségiparról van szó, akkor két dolgot tarts szem előtt. Próbálj olyan sminktermékeket venni, amelyeket nem tesztelnek állatokon, illetve környezetkímélő termékeket, amelyek nem tartalmaznak például pálmaolajat. Számos drogériában találsz ma már olyan saját márkás termékeket, melyeknél a hangsúly a fenntarthatóságon van. Ha pedig jobban beleásnád magad a témába, akkor rengeteg olyan webshopra bukkanhatsz, amely öko dekortermékeket árusít. Igyekezz minél inkább elkerülni a fast fashiont. Talán nem mindenki tudja, hogy a ruha- és textilipar a második legkörnyezetszennyezőbb iparág az olajszektor után. Évente 93 milliárd köbméter vizet használnak fel a ruhagyártáshoz. Ebből a mennyiségből a világ összes emberét több hétig el lehetne látni folyadékkal. Emellett rengeteg szén-dioxidot bocsátanak ki, és folyamatosan szennyezik a gyárak közelében lévő vizeket különböző vegyszerekkel. Erre a problémára az egyetlen megoldás az, ha nem új ruhákba öljük a pénzünket, hanem régi darabokat hasznosítunk újra. Egyszóval turkálunk! Ha nem tudod eldönteni, melyek a legjobb budapesti turkálók, akkor itt a segítség. Ha pedig vidéken élsz, akkor ez lesz a neked való lista. Ugyanígy, ha használt bútort, vagy éppenséggel bármilyen tárgyat keresel, akkor hasznodra válnak a különböző tematikus Facebook-csoportok és egyéb netes fórumok.
Forrás: Pexels/Karolina Grabowska
Életmód
1. Azt gondolom, hogy az utazás a modern élet egyik státuszszimbóluma. Autó vs. tömegközlekedés, Business Class vs. másodosztály. Nyilván a lehető legkényelmesebben szeretnél utazni, de néhány dolgot tudsz tenni annak érdekében, hogy csökkentsd a károsanyag-kibocsátást. Először is, ha teheted, inkább járj tömegközlekedéssel. Ha Budapesten élsz, ezzel talán még az idegrendszeredet is megmented az összeomlástól egy hatalmas dugó közepén. Ha szeretnéd összekötni a kellemest a hasznossal, pattanj biciklire, és menj azzal munkába. Így nem csak a környezetet kíméled, de az aznapi mozgást is letudod.
Amikor külföldre tervezel utazást, nézd meg, hogy milyen opciókkal élhetsz. Ha ugyanarra a helyre van vonatos vagy buszos utazás is, akkor inkább próbáld meg azt a verziót választani a repülés helyett. Valamint ha olyan teendőd van, amelyet semmiféleképpen nem tudsz kocsi nélkül megtenni, akkor több autómegosztó cég közül válogathatsz itthon.
2. Ha egy kicsit odafigyelsz a táplálkozásodra, már azzal is nagyon sokat segíthetsz. Ha te is azok közé tartozol, akik imádják a húst, akkor próbálj meg beiktatni minden héten egy olyan napot, amikor egyáltalán nem fogyasztod azt. Ha mégis húsevésre adod a fejed, akkor próbáld meg a marhát elkerülni, inkább válassz helyette csirkét vagy pulykát. Törekedj arra, hogy semmit ne dobj ki. Csak annyit vásárolj, amennyi szükséges, és a maradékot próbáld hasznosítani. Megszáradt a kifli vagy a kenyér? Reszeld le, és legyen belőle panírmorzsa, vagy akár egy jó kis mákos guba! Légy kreatív, és próbálj mindent felhasználni, amit csak lehet.
3. Az egyik legegyszerűbb lépés a következő: vegyél magadnak egy kulacsot ahelyett, hogy mindig palackozott vizet vásárolnál a boltban. Ez nemcsak pénztárcakímélő megoldás, de egyben környezetkímélő is. Ha pedig rendszeresen kávézol, akkor szerezz be egy hordozható kávésbögrét.
4. Az utolsó apróság pedig, hogy próbálj újrahasznosítani. Például ha vannak olyan ruhadarabjaid, amelyek már alkalmatlanok arra, hogy bárki is hordja, azokat használd esetleg portörlő rongynak, vagy add oda állatmenhelyeknek, hiszen nekik – főleg télen – nagy szükségük van rá.
A felsoroltak közül nekem számos dolog alapvető volt, és nem kellett forszíroznom magam, hogy változtassak rajtuk. Ilyen például a tömegközlekedés vs. autó kérdése – mivel jogosítványom sincs, ez a kérdés fel sem merült bennem soha, de hasonlóan alap volt például a szelektív hulladékgyűjtés. Egy kicsivel több odafigyelés kellett ahhoz, hogy elkezdjem monitorozni az összetevőit a különböző háztartási és dekortermékeknek, amelyeket veszek. Viszont ezzel együtt arra is rájöttem, hogy én ezt nagyon élvezem. Egyrészt amióta az eszemet tudom, imádok drogériába járni, van egy atmoszférája, amelyet nagyon szeretek. Másrészt mióta oda figyelek a termékek összetevőire, azóta sokkal több időt töltök ilyen jellegű boltokban, ami hozzájárul a jó közérzetemhez. A legnehezebb feladat, amit, őszintén bevallom, a mai napig sokszor nem tudok betartani, a pálmaolaj-mentes ételek fogyasztása. Sajnos még így, felnőtt fejjel sem vagyok túl „jól evő”, kevés zöldséget és gyümölcsöt szeretek, viszont a kis kekszeket és sós nasikat annál inkább, amelyek viszont általában tele vannak pálmaolajjal. Szóval, ahogy láthatjátok, még én is messze vagyok a céltól. De szerintem nagyon fontos, hogy ne csak a bűntudatot érezd azzal kapcsolatban, hogy még mit tehetnél meg, hanem próbáld azt nézni, hogy már mennyi mindent megtettél. És légy büszke magadra!
Kiemelt kép: Beliczay Borbála