interjú , LMBTQ
2021-06-25
Vedd vissza a jövőd!
A Budapest Pride tagjai évek óta azért küzdenek, hogy a magyar LMBTQ+ társadalom tagjai egyenlő bánásmódban részesüljenek. A Budapest Pride fesztiválról és felvonulásról Majercsik Johannával, Jojóval beszélgettem, aki már hat éve a szervezet tagja.
Szerző: Papp Kitti
Kérlek mesélj egy kicsit magadról! Mi motivált abban, hogy csatlakozz a Budapest Pride csapatához?
Az igazságérzet, valamint a saját jogaimért való kiállás már gyerekkoromtól az életem része volt, amit a nagynéném egyszerre mókás és edukatív nevelési elveinek köszönhetek. Így szinte borítékolható volt, hogy később majd elköteleződöm egy civil szervezet mellett. Korábban csupán kisebb, ad hoc projektekben vettem részt (pl. az OSA Archívum Csillagos házak kezdeményezésében 2014-ben). A Pride-hoz végül a bennem élő erős kulturális igény húzott. A felvonuláson túl engem a Pride a filmfesztiváljával fogott meg. Filmelmélet szakon végeztem Franciaországban, és mindig is igyekeztem eljutni különböző kisebbségi csoportok és számunkra kevésbé ismert kultúrák és országok filmfesztiváljaira.
Milyen szerepet töltesz be most a csapatban?
A csapatban a rendezvényszervező és a kommunikációs kampányokért felelős munkacsoportokban kezdtem meg a munkámat. Az elmúlt évek alatt a Pride égisze alatt izgalmasabbnál izgalmasabb projektekben vehettem részt: egyik szervezőtársammal 2016-ban mi voltunk a kurátorai a #genderőrület című kiállításnak, sőt, abban az évben egy színészeket, írókat, slammereket és újságírókat bevonó programot is szerveztünk a Ludwig Múzeumban. Ugyan idővel egyre kevesebb program megszervezésében vettem részt, mert a stratégiánk alapján sokkal inkább az érdekérvényesítésre és az erre épülő kommunikációs kampányokra került a hangsúly, de így is vannak kedvenc programjaim a fesztiválunkon, amiknek a létrejöttében a mai napig szívesen segítek (ilyen a már sok alkalommal megvalósult animációs filmvetítés és a hand poke tetoválás is). 2019 végén egyébként én lettem a Pride egyik sajtószóvivője.
Fotó: Budapest Pride Facebook oldala
A koronavírus miatt a 2020-as Pride rendhagyó módon került megrendezésre. Úgy tudom, hogy 10 napos volt, és a programok legnagyobb része online zajlott. Mikor döntöttétek el, hogy átviszitek az egészet az online térbe? Mennyire ment gördülékenyen a programok átszervezése?
A fesztivál és a felvonulás megszervezése minden évben több hónapon át zajlik. Már javában benne voltunk a szervezési folyamatokban tavaly, amikor berobbant a koronavírus-járvány Magyarországon. Onnantól kezdve a Pride fő céljait és feladatait meghatározó meetingeken felkerült az állandó napirendi pontok közé a járványhelyzet. Sajnos elég hamar arra a döntésre jutottunk, hogy át kell tenni a fesztivált augusztusra. Egyúttal le is rövidítettük egy hónapról 10 napra az időtartamát, mert tartottunk attól, hogy kevesen mernének programszervezést bevállalni ilyen bizonytalan körülmények között. Szerencsére így is megvalósult 37 programunk Budapesten és néhány fővároson kívüli városban, ami azért egyáltalán nem kevés, mert az egyhónapos fesztiválon nagyjából 100 programunk szokott lenni. Az ünnepélyes megnyitónkat viszont tavaly nem tartottuk meg, a felvonulás napján pedig online Pride-dal készültünk, ahogy az általunk szervezett Pride Academy panelbeszélgetéseket is streameltük Facebookon.
Idén mikorra tervezitek megtartani a Pride-hónapot?
A jelenlegi tervek szerint az idei fesztivál június 25-től július 25-ig tart majd, a felvonulást pedig július 24-re tervezzük, tehát szeretnénk visszatérni ahhoz a szokásunkhoz, hogy a fesztivál a nemzetközi Pride-hónap idején kezdődik, és egy hónapon át tart.
Fotó: Budapest Pride Facebook oldala
Az elmúlt egy év nagyon kiszámíthatatlan volt, ezek után nehéz hosszú távra tervezni. Készültök-e arra, hogy esetleg minden programot ismét át kell helyezni az online térbe? Ha így alakul a helyzet, rövidebb lesz a fesztivál?
Az idei szervezést már a tavalyi tapasztalatokkal kezdtük meg, és már a legelejétől számítottunk arra, hogy változások lehetnek, amiket nem befolyásolhatunk. Úgyhogy több forgatókönyv van a fejünkben, az sincs kizárva, hogy mozgatjuk a fesztivál és a felvonulás dátumát, ha a járványhelyzet azt indokolja, hiszen első a programokon részt vevők egészsége. Viszont idén nem szeretnénk rövidebb fesztivált, mert a felénk érkező megkeresésekből és üzenetekből egyértelműen kiolvasható, hogy az LMBTQ közösség tagjai és a támogatóink már alig várják, hogy ismét részt vehessenek workshopokon, előadásokon, kiállításokon, vetítéseken és magán a felvonuláson. Szerencsére a fesztiválig sem maradunk LMBTQ programok nélkül, mert minden hónapban szervezünk szakértőkkel és civil partnerekkel Pride Academy kerekasztal-beszélgetéseket, amiket a Facebookon élőben lehet követni, és később is visszanézhetőek.
Fotó: Budapest Pride Facebook oldala
Mennyire titkos, hogy mi lesz a 2021-es Pride mottója?
Mivel a stratégiai céljaink tavaly óta nem változtak, ezért a szlogenünk is megmaradt: Vedd vissza a jövőd! Ezzel szeretnénk felhívni a figyelmet az egyénekben jelen lévő szorongásra és az egyre növekvő társadalmi egyenlőtlenségre. A jelenlegi pandémiás helyzetben is egy krízisen megyünk keresztül, amely könnyen cselekvésképtelenséghez vagy akár pánikhoz vezethet. Mi a Pride-on belül hiszünk abban, hogy a félelemre, pánikra és kétségbeesésre adott legjobb válasz a közösségi cselekvés. Most még fontosabb, hogy ne veszítsük el egymást, kapcsolódjunk egymáshoz és odafigyeljünk a másikra.
Kiemelt kép: Budapest Pride Facebook oldala